درب چوبی | درب ضد سرقت | درب داخلی | آرش درب | درب آپارتمان | درب ضد حریق | درب pvc | درب cnc | درب شیشه خورام دی اف(MDF) چیست ؟

چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

ام دی اف(MDF) مخفف واژه Medium Density Fiberboard  است که جزء فرآورده های چوبی محسوب می شود.MDF نوعی تخته فیبر است که به روش  خشک تولید می گردد.چگالی آن بین 650تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است.

ام دی اف(MDF) را پس از تولید می توان روکش نمود.روکش های تزیینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک می کند.روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش برای MDF می باشد که در این فرایند کاغذ دکوراتیو آغشته به رزین تحت فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می شود.

اما در کل MDF در بازار ایران به 5 صورت عرضه می گردد که هر کدام کاربرد خاصی دارند که عبارتند از:

1-ام دی اف (MDF) خام با ضخامت های مختلف که در صنعت درب بیشتر از ضخامت 3 میل خام استفاده می شود.

2-ام دی اف با روکش های کاغذی و ملامینه که ضخامت 3 میل آن در صنعت درب کاربرد دارد و ضخامت های دیگر آن بیشتر در مبلمان اداری و کابینت و ... استفاده می گردد. این سری از MDF ها به علت بالا بودن قیمت دستگاه ها و تجهیزاتی که روکش ملامینه و کاغذی را بر روی MDF پرس می کند و نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد تنها توسط کارخانجات بزرگ تولید و عرضه می شود.

3-ام دی اف(MDF) روکش PVC

در این حالت روکش PVC بر روی MDF خام به وسیله دستگاه ممبران وکیوم می شود.روکش کردن PVC بر روی MDF در کارگاه های کوچک نیز امکان تولید دارد.

4-ام دی اف (MDF) روکش چوب

در این سری ام دی اف(MDF) ها یک لایه چوب به صورت ورقه ای بر روی MDF پرس می شود که اخیرا کاربرد زیادی در صنعت درب به خصوص درب های ضد سرقت پیدا کرده است.اما در صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز کاربرد فراوانی دارد.

5-دربMDF لیزریMDF لیزریMDF ای خام است که شیارهایی مشابه رگه های چوب در آن ایجاد میشود.از نظر فرم و ظاهر شیار مشابه شیارهای ورقهای HDF است.

این دربها نیاز نیاز به رنگ آمیزی دارند

نکته قابل تامل:

ازآنجا که عموما مردم MDF را با کابینت و کمد ها و وسایلی عمدتا زیبا و HDF را با درب های اطاق و حمام و توالت که عموما نیز به علت رنگ آمیزی نا مناسب و پوسیدگی زیر درب های توالت و حمام به خاطر می آورند. تصور دارند که MDF مرغوب تر از HDF است.


صفحه ی کنونی: